Kratom

Kratom se v posledních několika letech stal fenoménem nejenom u nás. Co to je, odkud pochází, jaké jsou jeho účinky a rizika. To vše se dočtete v našem vzdělávacím článku.

Článek slouží pouze ke vzdělávacím účelům. Více o tom jak nakládat s informacemi na našich stránkách najdete v našem prohlášení odpovědnosti na konci článku.

 

Co je to Kratom?

Kratom, vědecky známý jako Mitragyna Speciosa, je tropický strom pocházející z jihovýchodní Asie, zejména z oblastí Thajska, Indonésie, Malajsie, Myanmaru a Papuy-Nové Guineje. Pochází ze stejné čeledi jako kávovník, Rubiaceae. Listy stromu Mitragyna Speciosa se u domorodých obyvatel jihovýchodní Asie po staletí tradičně žvýkají nebo vaří do čaje v nízkých dávkách jako stimulant a ve vyšších jako sedativum a lék proti bolesti.

 

Původ a historie Kratomu

Původ užívání Kratomu lze vysledovat až do starověké jihovýchodní Asie. Jeho historická role se prolínala s kulturou, tradicemi a socioekonomickou strukturou těchto regionů. V tradičním prostředí například zemědělci a dělníci žvýkali listy proti únavě a ke zvýšení produktivity. Samotný strom s lesklými zelenými listy může dorůstat do impozantní výšky, která v příhodném prostředí může dosáhnout až 25 metrů. Běžně však dorůstá výšky 4 - 16 metrů.

 

 

Druhy Kratomu

Kmeny Kratomu se často klasifikují podle barvy žilek v listech. Tři základní barvy žil jsou zelená, bílá a červená, přičemž každá z nich údajně přináší jiné účinky:

 

Zelený Kratom

Tato odrůda je popisována jako mírný energetický stimulátor, který v sobě mísí účinky červeného i bílého kmene. Předpokládá se, že poskytuje rovnováhu mezi povzbuzujícími a uklidňujícími vlastnostmi.

 

Bílý Kratom

Kratom bílý je známý svými energetickými vlastnostmi a často se používá jako náhražka kávy. Uživatelé často uvádějí pocity zvýšené energie, lepší nálady a zvýšené bdělosti.

 

 

Červený Kratom

Červený Kratom je spojován s úlevou od bolesti a sedativními účinky. Uvádí se také, že pomáhá při relaxaci a může být používán jako prostředek na podporu spánku.

 

 

Hnědý Kratom

Hnědý Kratom patří mezi nejnovější. Jedná se o fermentovaný, zpravidla červený, Kratom míchaný s menším množstvím bílého Kratomu. Kombinuje tak v sobě účinky sedativní i povzbuzující.

 

 

Žlutý Kratom

Žlutý kratom je označení pro mix různých druhů Kratomu. Nejčastěji vznikne smícháním bílého a zeleného kratomu nebo zeleného a červeného. Na základě toho má pak odpovídající kombinaci účinků.

 

Účinky Kratomu

Kratom obsahuje více než 40 druhů alkaloidů. Alkaloidy jsou přírodní dusíkaté látky rozdílných vlastností a struktur. Nejznámější účinné látky Kratomu jsou Mitragynin a 7-Hydromitragynin. Tyto alkaloidy jsou využívány pro své účinky v lékařství například k léčbě chronické bolesti a abstinenčních příznaků ze závislosti na opiátech. Účinek Mitragyninu spočívá ve vazbě na opioidní receptory v mozku, na které se váže 13 x efektivněji než Morfin. 7-Hydroxymitragynin je v rámci opioidních účinků ještě účinnější než Mitragynin. Účinek tlumení bolesti je zhruba 40 krát silnější než u Mitragyninu a 10× silnější než u Morfinu.

Účinky Kratomu se mohou značně lišit v závislosti na kmeni a dávkování:

 

Stimulující účinky:

V nízkých dávkách cca do 5 gramů může Kratom působit jako stimulant, díky němuž se uživatelé cítí energičtější a bdělejší.

  

Sedativní účinky:

Ve vysokých dávkách cca nad 5 gramů může mít sedativní účinky, takže se uživatelé cítí uvolněně nebo dokonce euforicky.

  

Úleva od bolesti:

Mnoho uživatelů tvrdí, že Kratom může být účinným analgetikem nebo lékem proti bolesti.

 

Vedlejší účinky Kratomu

Jako každá látka není ani Kratom bez vedlejších účinků, které mohou zahrnovat:

 

- Nevolnost

- Zácpa

- Ztráta chuti k jídlu

- Sucho v ústech

- Zvýšené močení

- Pocení

- Svědění

- Závratě

 

Jak se Kratom vyrábí

Tradičně se čerstvé kratomové listy žvýkaly nebo se z nich vařil čaj. V dnešní době se kvůli mezinárodním trhům Kratom často zpracovává na prášek, kapsle nebo extrakty. Tento proces je poměrně jednoduchý. Níže si můžete prohlédnout výrobu KRATOMEDIX Kratomu.

 

1. Sklizeň: Zralé listy se sbírají selektivně ze stromu.

 

2. Čištění: Listy se opláchnou, aby se odstranily nečistoty a další příměsi.

Kratom production

 

3. Sušení: Očištěné listy se rozloží, aby se usušily. Způsob a doba sušení mohou ovlivnit konečnou barvu Kratomu.

 

4. Mletí: Po usušení se listy rozemelou na jemný prášek.

Kratom Production

 

5. Balení: Prášek se pak buď zapouzdří, nebo přímo zabalí a je připraven k prodeji.

 

Potenciální nebezpečí Kratomu

Kratom, jakožto látka stimulující opiátové receptory v mozku, s sebou nese řadu podstatných rizik.

 

Závislost a návyk

Chronické užívání může vést k závislosti, přičemž uživatelé mohou po ukončení užívání pociťovat silné abstinenční příznaky.

 

Interakce s drogami

Kratom může interagovat s jinými drogami, což může být nebezpečné nebo dokonce smrtelné.

 

Předávkování

Byly zaznamenány případy úmrtí lidí, kteří Kratom požili, obvykle v kombinaci s jinými látkami.

 

Kontaminace

Vzhledem k tomu, že trh není z velké části regulován, mohou být výrobky z Kratomu kontaminovány škodlivými látkami.

 

Závěr

Kratom se svými prastarými kořeny v tradici jihovýchodní Asie se stal tématem celosvětové diskuse. Díky svému komplexnímu profilu, který nabízí jak stimulační, tak sedativní účinky, se stal předmětem zájmu, propagace, zkoumání a kontroverzí v různých koutech světa. Stejně jako ke každé jiné látce je třeba k němu přistupovat se znalostí, respektem a opatrností.

 

Informace uvedené v tomto článku není možné chápat jako odborné rady, ani s nimi nelze takto zacházet. Tyto informace slouží pouze ke vzdělávacím účelům. Více se můžete dočíst v našem prohlášení odpovědnosti.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz